Skip to Main Content
Idaho State University

Spring 2019 On-Campus Dual-Enrollment Schedule

CRN

 

Dept

Course

Sec

Course Description

Cred

Class Time/

Location

GEN ED OBJ

25437

HIST

1100

E1

History in Film

Paul Sivitz

3

M 2:30-5:00

LA 324

Obj 7

 

CRN

 

Dept

Course

Sec

Course Description

Cred

Class Time/

Location

GEN ED OBJ

25483

FREN

1101

E1

Elementary French I

Valia Tatarova

4

MW 1:00-1:50

BA 305

Obj 4

24723

HIST

1120

E1

ST:War Revolution and Society

Justin Stover

3

MW 1:00-1:50

LA 324

Obj 7

25576

POLS

1101

E1

Intro to US Government

Kellee Kirkpatrick

3

MW 1:00-2:15

REND 122

Obj 6

25226

ENGL

1102

E3

Critical Reading and Writing

Curtis Whitaker

3

MW 2:00-3:15

LA 328

Obj 1

25464

THEA

1101

E1

Survey of Theatre

Stefan Espinosa

3

MW 3:00-4:15

SPAC 214

Obj 4

CRN

 

Dept

Course

Sec

Course Description

Cred

Class Time/

Location

GEN ED OBJ

24320

COMM

1101

E1

Principles of Speech

TBA

3

MWF 8:00-8:50

REND 243

Obj 2

24343

ENGL

1102

E1

Critical Reading and Writing

Michael Stubbs

3

MWF 8:00-8:50

LA 256

Obj 1

24349

PHIL

1101

E1

Introduction to Philosophy

Evan Rodriguez

3

MWF 8:00-8:50

LA 237

Obj 4

 

24318

ART

1100

E1

Introduction to Art

Ryan Babcock

3

MWF 1:00-1:50

FA 401

Obj 4

24346

ENGL

1102

E2

Critical Reading and Writing

Carlen Donovan

3

MWF 1:00-1:50

LA 256

Obj 1

24347

ENGL

1126

E1

Art of Film I

Brandon Hall

3

MWF 1:00-1:50

REND 102

Obj 4

24348

ENGL

2210

E1

American Cultural Studies

William Donovan

3

MWF 1:00-1:50

REND 123

Obj 9

24353

JAPN

1101

E1

Elementary Japanese I

Sanae Johnsen

4

MWF 1:00-1:50

BA 313

Obj 4

25139

SOC

1101

E1

Intro to Sociology

Jeremy Thomas

3

MWF 1:00-1:50

BA 104

Obj 6

 

25319

JAPN

1102

E1

Elementary Japanese II

Sanae Johnsen

4

MWF 2:00-2:50

BA 313

Obj 4

24532

FREN

1102

E1

Elementary French II

Valia Tatarova

4

MW 3:00-3:50

BA 305

Obj 4

 

CRN

 

Dept

Course

Sec

Course Description

Cred

Class Time/

Location

GEN ED OBJ

24328

ANTH

1100

E1

Discover Anthropology

Sara Getz

3

TR 8:00-9:15

REND 113

Obj 6

25404

ENGL

1101

E2

English Composition

Matthew Belliston

3

TR 8:00-9:15

LA 256

Obj 1

25228

ENGL

1102

E4

Critical Reading and Writing

William Donovan

3

TR 8:00-9:15

REND 241

Obj 1

24329

ANTH

1107

E1

Nature of Language

Christopher Loether

3

TR 1:00-2:15

REND 113

Obj 7

25229

ENGL

1102

E5

Critical Reading and Writing

Thomas Pfister

3

TR 1:00-2:15

REND 211

Obj 1

25410

ENGL

1115

E1

Major Themes in Literature

Michael Stubbs

3

TR 1:00-2:15

REND 123

Obj 1

24592

ENGL

1126

E2

Art of Film I

Carlen Donovan

3

TR 1:00-2:15

REND 223

Obj 4

25480

GLBL

2203

E1

IntroInternl Organizations

King Yuen Yik

3

TR 1:00-2:15

REND 209

Obj 6

25577

HIST

2255

E1

African History and Culture

Raphael Chijoke Nkoku

3

TR 1:00-2:15

LIB 36

Obj 9

24322

PSYC

1101

E1

Intro to General Psychology

Tessa Anderson

3

TR 1:00-2:15

ED 243

Obj 6

25414

SHOS

1101

E1

Elementary Shoshoni I

Bryan Hudson

4

TR 1:00-2:15

REND 122

Obj 4

 

25448

MATH

1153

E1

Intro to Statistics

Bryan Barclay

3

TR 5:30-6:45

PS 308

Obj 3

 

CRN

 

Dept

Course

Sec

Course Description

Cred

Class Time/

Location

GEN ED OBJ

25581

MUSC

1100

E2

Intro to Music

Eleanor Cox

3

W 2:00-3:15

FA 102

Obj 4

25198

PSYC

2225

E1

Child Development

Tina Miyake

3

T 6:00-8:30PM

REND 315

 

25468

  and

25591

GEOL

1100

 

1100L

E3

 

E3

The Dynamic Earth

Shannon Kobs

The Dynamic Earth Lab

Lorraine Tapanila

3

 

1

T 6:00-8:50PM

REND 113

W 6:00-8:50PM

PS 219

Obj 5