Skip to main content

Sports Hall of Fame Archive

Last NameFirst NameSports With Dates PlayedYear Inducted
Cherniss James Lifetime Achievement Award 2017
Rodriguez Fred Wrestling, 1964-1969 2017
Dickey Chet Baseball, 1968-1969 2017
Chapple Kelly Softball, 1978-1981 2017
Matsey Bob Football, 1976-1981 2017
Wilkinson Dale Basketball, 1978-1982 2017
Koetter Dirk Lifetime Achievement Award 2016
Federico Corky Football, 1984-1987 2016
Hurst-Holston Story Women's Tennis, 1990-1991 2016
Litchfield Paul Men's Track & Field, 2002-2005 2016
Whitworth Nick Football, 1998-2003 2016
Carver Amanda Women's Basketball, 1992-2002 2014
Harada Michael Swimming, 1962-1965 2014
Pacheco David Wrestling, 1978-1979 2014
Sondag Rebecca Track & Field, 1991-1992 2014
Pankratz DeLane "De" Football, 1957-1959 2014
Graziano Nancy Lifetime Achievement Award 2014
Espeseth Nancy Women's Basketball, 1980-1984 2013
Poulson* Jackie Track & Field, 1999-2003 2013
Lockette Telly Football, 1995-1997 2013
Smith Ed Baseball, 1970-1973 2013
Yizar James "Byrd" Lifetime Achievement Award 2013
Hays Josh Football, 1994-1996 2012
Braun* Blair Swimming, 1964-1967 2012
Munger Angela Women's Basketball, 1997-2000 2012
Merkley Hillary Women's Track, 1999-2001 2012
Trumbo* Dale Lifetime Achievement Award 2012
Humes Willie Basketball, 1968-1969 2011
Hall Boyd Football, 1957-1960 2011
Hill Wayne Football, 1973-1977 2011
Tharp Karen Women's Basketball, 1978-1979 2011
Papenberg Sylvia Lifetime Achievement Award 2011
Galea'i Lem Football, 1981-1983 2010
Shoemaker Chris Softball, Volleyball, & Track n Field, 1977-1980 2010
Chatterley Kristy Volleyball, 1988-1991 2010
Neves Don Lifetime Achievement Award 2010
Allen Jared Football, 2000-2003 2009
Bell Trevor Football, 1995-1997 2009
Yamashita Lincoln Swimming, 1961-1965 2009
Roberts Angela Volleyball, 1992-1995 2009
Mickelson Dr. Michael "Mick" Lifetime Achievement Award 2009
Lane Jim Football, 1980-1982 2008
Whitmer Jason Football and Track, 1986-1990 2008
Togiai Holly Women's Basketball 1994-1998 2008
Heberlein Alice Volleyball 1980-1984 2008
Fox Su and Jim* Lifetime Achievement Award 2008
Kragthorpe David Lifetime Achievement Award 2008
Belko Gerry Basketball 1952-1954 2007
Koetter Brent Football, Basketball, & Track, 1980-1985 2007
Whitaker Warren Football 1975-1979 2007
Jones Terri Women's Track, 1986-1990 2007
Potter James Basketball 1991-1995 2006
Humphreys Bradford Tennis, 1961-1965 2006
Davis Courtney Volleyball 1993-1996 2006
Thiros Pauline Volleyball 1994-1999 2006
Noakes Sandra Lifetime Achievement Award 2006
Harris* Lloyd Golf, 1954-1958 2005
Jackson Marcus Football 1993-1996 2005
Walser Dave Football 1978-1981 2005
Byrne Mark Cross Country 2005
Jones Nancy Women's Basketball 1986-1989 2005
Paris Joseph Track, 1947-1949 2004
Foreman Kie Tennis 1983-1984 2004
Bolden* Anthony Track 1974-1977 2004
Thomas Lori Women's Basketball and Volleyball, 1989-1992 2004
Morgan* Melvin Lifetime Achievement Award 2004
Axtman Daniel Boxing 1957-58 2003
Allred* Ray Football, 1976-1977 2003
Miller John Football and Basketball, 1960-1964 2003
Pemper Stefanie Women's Basketball 1988-92 2003
Johnson Susan Volleyball, 1988-1992 2003
Bennion* Samuel Lifetime Achievement Award 2003
Koval* Chuck Basketball and Track & Field, 1951-1955 2002
Calley Michael Football 1984-87 2002
Ingram William Track, 1966-1968 2002
Fisher Tim Wrestling, 1969-73 2002
Mortensen Stacey Women's Basketball, 1989-91 2002
Holston Donn Basketball, 1982-1987 2001
Lewis Marvin Football, 1977-1981 2001
Snapp Billy Football, 1979-1982 2001
Critchfield Dennis Track, 1954-1957 2001
Waltz (Dragila) Stacy Women's Track, 1992-1995 2001
Masak-Jenkins Deborah Volleyball, 1987-1990 2001
Alford Glenn Sports Information Director, 1967 - 1998 2001
McCarthy* Michael Football, 1965-1666 2000
Shaw William Football, 1961-1964 2000
Tullock Richard Track, 1973-1978 2000
Hannemann Gretta Women's Basketball, 1987-1991 2000
Cunningham Dewey Basketball, 1949-1951 1999
Bellon* Jerry Football, 1947-1949 1999
Wilson Paul Basketball and Track & Field, 1976-1977 1999
Cnossen Amber Women's Track, 1987-1990 - (NCAA Title- High Jump) 1999
Peterson Kenneth Football, 1954-1958 1998
Austin Jon Track, 1974-1978 1998
Kirlin Albert Basketball, Football, and Track, 1947-1950 1998
Morrison Marci Women's Track, 1984-1988 1998
Dye Robert Basketball, 1958, 1960-1962 1997
Forrestal Charles Football 1958-1961 1997
Hoge Merrill Football, 1983-1986 1997
Bills Gary Track, 1966-1969 1997
Akers Debra Volleyball, 1984-1987 1997
Raitt Margaret Volleyball, 1984-1987 1997
Kirkpatrick* Col. David Lifetime Achievement Award 1996
Allain* Jack Basketball and Track, 1956-1957 1996
Byington Craig Track, 1971-1974 1996
Millward Albert Wrestling (Heavyweight Champion) 1996
Stielow Marie Volleyball, 1984-1986 1996
Fopma Everett Basketball, 1971-1973 1995
Buono Wally Football, 1969-1971 1995
Sanford Gaylord Ben Football, 1961-1963 1995
Axtell Donald Tennis, 1961-1965 1995
MacGillivray Buck Track, 1956-1959 1995
Bagley Clyde Wrestling 1979-1983 1995
Doucette Susan Women's Track, 1980-1983 1995
Dykman* A. Dale Football, Basketball, and Track, 1940-1942 1994
Horrocks William Basketball, Baseball, and Track, 1953-1957 1994
Roman John Football, 1970-1974 1994
Amarteifio Peter Track, 1974-1977 1994
Wingle-Colvin Lynne Womens Track, 1983-1984 1994
Thompson Edward Basketball 1975-1977 1993
Marcus Woodie Boxing, 1960 1993
Miller Ben J. Track, 1963-1966 1993
Felton* Marlin Football and Track, 1950-1954 1993
Hofmann Thomas Football, 1970-1974 1993
Ostroot Tina Track and Cross Country, 1980-1982 1993
Robinson Brand Basketball, 1975-1979 1992
Rausch Clarence Boxing, 1958-1959 1992
Brackenbury Larry Football, 1951-1955 1992
Papenberg* Don Football, 1959-1960 1992
Lewis Larry Track, 1967-1970 1992
Yeates Richard Wrestling, 1964-1968 1992
Herrington Patricia Women's Track, 1979-1982 1992
Butler Lawrence Basketball, 1978-1979 1991
Shepardson* Walton Boxing, 1957-1959 1991
Snapp* Ursal Football, 1941-1943 1991
DeBruijn Case Football, 1978-1981 1991
Machurek Michael Football, 1980-1981 1991
Scribner* Rick Football, 1975-1976 1991
Stephens* Amos Football, 1928-1930 1991
Jones Jerald Track and Cross Country, 1972-1976 1991
Oliphant Harry Wrestling, 1967-1968 1991
Ysursa* Nicolas Basketball and Baseball, 1970-1974 1990
Neal Lewis Boxing, 1952-1955 1990
Kent Larry Football, 1951-1955 1990
Toner* Thomas Football, 1968-1972 1990
Wharton James Track, 1967-1971 1990
Tanaka Carlton Football and Wrestling, 1968-1969 1990
Sorensen Tammy Softball 1979-1982 1990
Cook Jeffrey Basketball, 1974-1978 1989
Harris LeRoy Football and Wrestling, 1966-1969 1989
Bodily Kevin Swimming and Water Polo, 1968-1973 1989
Scott Arthur Track and Cross Country, 1961-1965 1989
Bond Mary Lynn Women's Basketball, 1977-1980 1989
Erickson* Ralph Football, Basketball, and Baseball, 1924-1925 1988
Satterfield Billy Football and Baseball, 1967-1969 1988
Hayes Steven Basketball, 1974-1977 1988
Haynes Bill Boxing, 1956-1959 1988
Dickson* Harry Football, 1946-1949 1988
Heberlein Michael Football and Tennis, 1968-1971 1988
Tronowsky* Otto Football, 1936-1938 1988
Luckey Phillip Track and Cross Country, 1960-1965 1988
Barbour Linda Women's Basketball, Vollyball, and Track, 1975-1979 1988
Proniewych* Stephen Football and Baseball, 1968-1973 1986
Frazier Leonard Basketball and Track, 1964-1967 1986
Rall Ronald Boxing, 1954-1958 1986
Burnett Bruce Wrestling, 1969-1972 1986
Norby* Edward Basketball, Baseball, Tennis, and Track, 1920-1922 1986
Conley Robert Track, 1952-1955 1986
Reid Ginger Softball and Basketball, 1973-1977 1986
Sherman* Robert Football and Basketball, 1946-1949 1985
Siemen Gail Basketball and Baseball, 1956-1959 1985
Koetter Jim Track, 1959-1961 1985
Cutright Gary Swimming, 1964-1967 1985
Dunne Tim Track, 1966-1969 1985
Kuharski Steve Baseball, 1963-1967 1984
Wagnon David Basketball, 1964-1966 1984
Espy* Harold Boxing, 1956-1960 1984
Brooks* Ernest Football and Track, 1935-1937 1984
French* Gilbert Football and Track, 1931-1933 1984
Jewell Thomas Football, 1958-1960 1984
Percy John "Cal" Water Polo, 1967-1971 1984
Lawson Carl Track, 1970-1974 1984
Berry John Wrestling, 1969-1973 1984
Crump* Arthur Track, 1960-1964 1983
Hale* Ronald Basketball, 1931-1934 1983
Abeyta David Boxing, 1954-1959 1983
Rouse* Roger Boxing 1955-1957 1983
Aizawa* Gary Football, 1961-1964 1983
Lacy* Ralph Track, 1934-1936 1983
DeWitt Dennis Track, 1956-1961 1983
Caccia John Wrestling, 1970-1972 1983
Leatham* Kenneth Dale Football and Boxing, 1954-1958 1982
McCullum Robert "Bobby" Boxing, 1954-1957 1982
Hohnhorst Rodney Football, 1962-1965 1982
Leute* Robert Basketball and Football, 1931-1933 1982
Twitchell* Wendell Football, Wrestling, and Boxing, 1933-1936 1982
Pettit* Richard Track, 1950-1954 1982
Hauck* Sherwood Wrestling, 1928-1929 1982
Beckham* Samuel Basketball, 1952-1954 1981
Greaves* Howard Basketball, 1938-1942 1981
Turner* Ray Basketball, Football, 1939-1940 1981
Hammond* Dale Boxing, 1947 1981
McMurtry* Michael Boxing, 1954-1956 1981
Dunne Jerry Football and Track, 1967-1970 1981
Tatro* William Football, Baseball, and Track, 1926-1927 1981
Tripp* Paul Football, 1953-1959 1981
Wagstaff* James Football, 1955-1958 1981
Briggs John Track, 1964-1967 1981
Bauer Richard Basketball and Track, 1951-1955 1980
Boone Ronald Basketball and Track, 1965-1968 1980
Armstrong Jerry Boxing, 1958-1960 1980
Kobe* Victor Boxing, 1952-1954 1980
Webb Ellsworth "Spider" Football and Boxing, 1952-1954 1980
Bell Edward Football and Track, 1967-1969 1980
Bliss* D.W. Football, Wrestling, and Track, 1922-1924 1980
Connor Doran Football, Baseball, and Basketball, 1952-1955 1980
Howell* Wiley Football Boxing, and Wrestling, 1938-1940 1980
Hutchinson* Ralph Baseball Coach, Football, and Baseball, 1920-1928 1980
Jones* Lamont Football, 1949-1952 1980
Reynolds* Willis Football, 1934-1936 1980
Wicks* Guy Basketball Coach and Football Coach, 1931-1941 1980
Trimming* Jack Basketball 1979
Watkins* Homer Basketball, 1958-1960 1979
Garver* Paddy Boxing, 1949-1951 1979
Okamoto* Cyril Boxing, 1957 1979
Hodson* Boyd Football, Basketball, and Track, 1925-1926 1979
Plastino* Felix Football, 1923-1924 1979
Richardson Louis Football, 1948-1949 1979
Vesser* John Athletic Director and Football Coach, 1941-1967 1979
Kom George Track, Basketball, 1951-1955 1979
O'Riordan Thomas Track and Cross Country, 1957-1961 1979
Thompson* F.G. Track, 1928-1929 1979
Blake* James Football, 1947-1949 1964
Hilliard* Robert Football, 1947-1949 1964
LaRue* Bernard Basketball, Football, and Track, 1947-1949 1964
Maheras* Theodore Boxing, 1948-1950 1962
Carte* Walter Football and Track, 1935-1937 1962
Seppi* Leno Football, 1948-1950 1962
Caccia* Italo "Babe" Football and Wrestling, 1936-1939 1961
Dellinger* Jerry Football and Basketball, 1934-1936 1961
Pond* Earl Football, 1946-1949 1961
Atkinson* Chick Football, Basketball, and Track, 1936-1939 1960
Gale* Lawrence Football, 1956-1960 1960
Roh* Les Basketball, 1953-1956 1959
Sanders* Ed Football and Boxing, 1951-1952 1959
Holt* Milton "Dubby" Track, 1936-1938 1959
Smith Lyle Football and Basketball, 1933-1935 1959
West* Thomas Faculty Athletic Representative 1959
McNeal Ashley Toner Women’s Basketball, 2000-2003 2015
Allen Stacey Peterson Women's Soccer, 2000-2002 2015
Frazier Selena A. Track & Field, 2000-2003 2015
Griffin Maureen G. Track & Field, 2000-2003 2015
Childs Rod Football, 1980-1982 2015
Smith Greg "Smitty" Football, 1978-1980 2015

* Indicates Deceased

Contact Us

alumni@isu.edu

(208) 282-3755

(800) 933-4781

ISU Office of Alumni Relations

921 S. 8th Ave. Stop 8033

Pocatello, Idaho 83209


IDAHO STATE UNIVERSITY

921 South 8th Avenue
Pocatello, Idaho, 83209

Discover opportunity at Idaho State University